Duben na Hvězdárně


Dubnová noční obloha po setmění nabízí na západě jasnou planetu Venuši a blízko ní slabší Mars. Jupiter je pozorovatelný po celou noc a Saturn ve druhé polovině noci. Na jihu pozorujeme jarní souhvězdí Lev a Panna. Měsíc je v první čtvrti 3., v úplňku 11., v poslední čtvrti 19. a v novu 26.dubna. 10. dubna kolem 23. hodiny uvidíme seskupení Měsíce, Jupiteru a Spiky.22. dubna je maximum meteorického roje Lyrid.

V úterý11.dubna v 18 hodin se sejdeme na oblíbeném Večeru pro rodiny s dětmi, tentokrát s maňáskem Ufounkem a jeho cestováním po našich blízkých planetách. Máme připravený také první letošní táborák. V úterý 18. dubna od 19 hodin opakujeme úspěšný program o Měsíci, který je určený jak dětem, tak dospělým. V úterý 25. dubna od 18 hodin opakujeme cestovatelskou přednášku Poloostrov Kola, Rusko za polárním kruhem. Na všechny programy se, prosím, telefonicky objednejte na telefonu 602 59 62. Všechny programy také nabízíme individuálním skupinám po dohodě i mimo návštěvní dny.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně nového dalekohledu typu Newton s průměrem zrcadla 50 cm. Meteory sledujeme za každého počasí na monitorech pomocí speciálního přijímače.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v dubnu od 20 do 22 hodin. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz, na Facebooku Hvězdárna Vyškov a na telefonu 602 59 62 09. Pro školy a školky máme připraveno více jak 30 programů.

Vedoucí Hvězdárny Vyškov Mgr. Dobromila Patáková