Srpen na Hvězdárně


Vyškovská Hvězdárna vás zve

Srpnové noci jsou známé především větším počtem meteorů. Nejvíce jich můžeme vidět 12. srpna, kdy vrcholí ve 22 hodin meteorický roj Perseid. Tento sobotní večer bude hvězdárna otevřena od 21 hodin a podle zájmu návštěvníků po celou noc. Vezměte si s sebou i karimatky a deky nebo spací pytle a můžete si společně užívat tuto výjimečnou podívanou. K dispozici také bude sledování meteorů na monitorech za jakéhokoliv počasí a další doprovodný program. V pátek 11.8. pozorování výjimečně nebude, přesouvá se na sobotu 12.8.

V srpnu se také pokocháme jasnými hvězdami a planetami. Na jihu nás upoutá trojúhelník hvězd Deneb (v Labuti), Vega (v Lyře) a Altair (v Orlu). Na jihozápadě září Arcturus v Pastýři. Výrazně je také vidět Mléčná dráha. Večer je pozorovatelný stále ještě Jupiter, v první polovině noci také Saturn a ráno Venuše. Měsíc je v úplňku 7., v poslední čtvrti 15., v novu 21. a v první čtvrti 29. srpna.

V pondělí 7.8. od 19 hodin budeme na hvězdárně pozorovat částečné zatmění Měsíce. Hvězdárna bude otevřena pouze za jasného počasí.

Pozorování Slunce speciálními dalekohledy je součástí prohlídky DINOPARKU.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně nového s 50 cm zrcadlem.

Hvězdárna je otevřena i každé úterý a pátek, v srpnu od 21 do 23 hodin. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09, 517 348 668.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov