Březen 2017 na Hvězdárně Vyškov


Březnová noční obloha nám nabízí na jihu pohled na zimní souhvězdí Velký pes s jasnou hvězdou Sirius a další jasné hvězdy Procyon (Malý pes), Betelgeuse (Orion) a Capella (Vozka). Na východě už zřetelně vidíme jarní souhvězdí Pastýř, Panna  a Lev.

Během noci můžeme sledovat planety: Venuši a Mars na západě zvečera, Jupiter po celou noc a Saturn ráno nad jihovýchodem.

Měsíc je v první čtvrti 5., v úplňku 12., v poslední čtvrti 20. a v novu 28.března.

  1. března v 11:28 nastává jarní rovnodennost.
  2. března je večer pozorovatelné seskupení Měsíce,Venuše a Marsu.

 

V úterý 14. března od 18 hodin se sejdeme na Večeru pro rodiny, tentokrát zaměřeným na Měsíc, který je vhodný pro děti od 5 let. Po programu budemě Měsíc i pozorovat. V úterý 28. března od 18 hodin budeme s Ufounkem poznávat planetu Zemi. Tento program je určený i pro ty nejmenší děti. Místa na oba programy si, prosím, zamluvte na tel. 602 59 62 09.

 

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů, včetně nového zrcadlového s průměrem zrcadla 500 mm Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v březnu od 19 do 21. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

 

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov