Červen na hvězdárně


​Za jasných červnových nocí nás na jihozápadě upoutá stále ještě souhvězdí Pastýře s jasným Arcturem. Vlevo od něj je Severní koruna a ještě víc na východ Herkules se známou hvězdokupou M31. Na jihovýchodě pozorujeme už letní souhvězdí Lyra, Labuť a Orel s jasnými hvězdami Vega, Deneb a Altair, které tvoří vrcholy pomyslného letního trojúhelníku.

Saturn je viditelný celou noc a doporučuji podívat se na jeho krásné prstence v našem novém dalekohledu. 3. 6. bude Saturn nejblíže Zemi. Jupiter pozorujeme v první polovině noci. Mars v červnu na noční obloze uvidíme po celou noc mimo rána. Měsíc je v novu 5, v první čtvrti 12, v úplňku 20 a v poslední čtvrti 27. června. Astronomické léto nastává 20. 6. ve 23:34.

Pro mládež od 15 do 25 let jsme připravili letní školu astronomie od 3. do 12 srpna. Zájemci o přírodní vědy z České i Slovenské republiky se mohou hlásit u vedoucí hvězdárny.

Každodenní pozorování Slunce speciálními dalekohledy je součástí prohlídky DINOPARKU.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů, zvlášť působivý je v tomto období pohled na Saturn, který si u nás můžete i vyfotit

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v červnu od 21 do 23 hodin. Máme také programy pro mateřské, základní a střední školy. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov