Červenec 2020 na Hvězdárně Vyškov


Teplé a jasné červencové noci nás lákají strávit noc pod hvězdnou oblohou. Na jihu nás upoutá trojúhelník hvězd Deneb (v Labuti), Vega (v Lyře) a Altair (v Orlu). Na jihozápadě září Arcturus v Pastýři. 28. 7. je maximum meteorického roje Delta-Akvarid.

Jupiter a Saturn nás budou provázet celé červencové noci, Mars ve druhé polovině noci a Jitřenka Venuše ráno. 5.7. před půlnocí spatříme seskupení Měsíce, Jupiteru a Saturnu, 17.7. bude Venuše viditelná blízko Měsíce. Měsíc je v úplňku 5., v poslední čtvrti 13., v novu 20. a v první čtvrti 27.7.

Pozorování Slunce speciálními dalekohledy je součástí prohlídky DINOPARKU.

V úterý 7.7. od 18 hodin se sejdeme na večeru pro rodiny s dětmi. Posedíme u táboráku a pomocí pohádek se naučíme některá souhvězdí. Na program se, prosím, telefonicky objednejte.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů, včetně dalekohledu s padesáticentimetrovým zrcadlem.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v červenci od 21 do 23 hodin. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09, 517 348 668.

Mgr. Dobromila Patáková,

vedoucí Hvězdárny Vyškov