Hvězdárna v prosinci


Na večerní obloze uvidíme za jasných nocí na západě ještě naposledy letní souhvězdí Labuť a Lyru, na jihozápadě podzimní souhvězdí Pegas a Andromedu a na východě zimní Perseus, Vozka a krásný Orion s Blíženci. Na pozorování planet si musíme přivstat ráno, uvidíme pak Venuši, Mars, Jupiter a Saturn nad jihovýchodem. Jupiter můžeme sledovat už od druhé poloviny noci. Na Silvestra pak uvidíme Jupiter v těsné blízkosti Měsíce na ranní obloze.. Měsíc bude v poslední čtvrti 3., v novu 11., v první čtvrti 18. a v úplňku 25.prosince.

 

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů. Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek od 18:00 do 20:00. V roce 2015 bude hvězdárna otevřena naposledy v úterý 22. prosince. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na www.zoo-vyskov.cz , na facebooku Hvězdárna Vyškov a na telefonu 602 59 62 09. Při hvězdárně pracuje astronomický kroužek, přihlášky stále přijímáme.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny vyškov