Hvězdárna v říjnu


Jasných říjnových nocí bývá málo, využijme tedy těch pár večerů a potěšme se pohledem na zbytek letních souhvězdí a dominující podzimní. Nad severozápadním obzorem spatříme Orla a Lyru, poměrně vysoko je ještě Labuť s jasnou hvězdou Denebem. Mléčná dráha se klene od východu na západ. Na jihu září Pegas a na východě už vykukují zimní souhvězdí Býk a Vozka.

Zvečera nízko nad jihozápadním obzorem uvidíme tři planety: Venuši, Mars a Saturn. Ve druhé polovině na východě vyjde Jupiter.

Měsíc bude v novu 1., v první čtvrti 9., v úplňku 16., v poslední čtvrti 22. a v novu opět 30. října.

Meteorický roj Orionidy můžeme sledovat v průběhu celého měsíce, maximum mají 21. října.

V úterý 18. října od 18 hodin se sejdeme na Večeru pro rodiny s dětmi. Čekají nás astronomické pohádky a budeme se s Ufounkem toulat po Sluneční soustavě. Prosím, telefonicky se přihlaste.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů.

Hvězdárna je otevřena v říjnu každé úterý a pátek od 19 do 21 hodin. .

Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Při hvězdárně pracuje astronomický kroužek a klub pro mladé astronomy, přihlášky přijímáme. S dětmi mohou chodit i rodiče.