Hvězdárna Vyškov v říjnu 2018


Jasných říjnových nocí bývá málo, využijme tedy těch pár večerů a potěšme se pohledem na zbytek letních souhvězdí a dominující podzimní. Nad severozápadním obzorem spatříme Orla a Lyru, poměrně vysoko je ještě Labuť s jasnou hvězdou Denebem. Mléčná dráha se klene od východu na západ. Na jihu září Pegas a na východě už vykukují zimní souhvězdí Býk a Vozka.

Zvečera nízko nad jihozápadním obzorem uvidíme planetu Saturn a Jupiter. Po celou noc můžeme pozorovat rudý Mars.

Měsíc bude v poslední čtvrti 2., v novu 9., v první čtvrti 16., v úplňku 24. a v poslední čtvrti 31. října.

Meteorický roj Drakonidy můžeme sledovat v průběhu celého měsíce, maximum mají 8. října.

V pondělí 8. října od 18 hodin se sejdeme na večeru s pokusy pro děti od 3 let. V pondělí 22.října od 17 hodin bude Večer pro rodiny s dětmi. Čekají nás astronomické pohádky a s Ufounkem budeme se toulat po Sluneční soustavě. Prosím, telefonicky se přihlaste na oba programy.

 Říjnové pátky a soboty budou patřit Nočnímu DINOPARKU, hvězdárna bude otevřena, pozorování dalekohledy ovšem vzhledem k osvětlení okolí nebude možné. Využijte proto naše dalekohledy v úterky. V pátek 19. října bude hvězdárna výjimečně uzavřena vzhledem k akci Dinoparku.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů.

Hvězdárna je otevřena v říjnu každé úterý a pátek od 19 do 21 hodin. .

Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Při hvězdárně pracuje astronomický kroužek a klub pro mladé astronomy, přihlášky přijímáme. S dětmi mohou chodit i rodiče, přivítáme také dospělé bez dětí.