Leden na Hvězdárně Vyškov


Za jasných lednových nocí máme možnost pozorovat zvečera na jihu a východě šestici velmi jasných hvězd: Sírius ve Velkém psu, Rigel a Belgeuse v Orionu, Capella ve Vozkovi, Pollux v Blížencích a Prokyon v Malém psu. Během dlouhé a jasné noci dokonce můžeme postupně pozorovat všechna souhvězdí viditelná v naší oblasti.

Mars a Venuše září zvečera na západě, Jupiter po půlnoci na východě.

Měsíc je v první čtvrti 5., v úplňku 12, v poslední čtvrti 19. a v novu 28. ledna.

V úterý 17. ledna od 17 hodin budou na hvězdárně děti provádět přírodovědné experimenty na programu Pokusy1 a jeho pokračování Pokusy 2 pak bude ve čtvrtek 26. ledna od 17 hodin. Prosím, předem se objednejte na tel 602 59 62 09.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně nového, s průměrem zrcadla 500 mm. Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek od 18:00 do 20:00. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09. Nabízíme také programy pro MŠ, ZŠ i střední školy. Připravíme program i pro kolektivy dospělých.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov