Prosinec 2018 na Hvězdárně Vyškov


Na večerní obloze uvidíme za jasných nocí na západě ještě naposledy letní souhvězdí Labuť a Lyru, na jihozápadě podzimní souhvězdí Pegas a Andromedu a na východě zimní Perseus, Vozka a krásný Orion s Blíženci. Mars uvidíme v první polovině noci. Na ranní obloze nás budou na cestě do práce doprovázet na jihovýchodě planety Venuše a později i Jupiter. Měsíc bude v novu 7., v první čtvrti 15., v úplňku 22. a v poslední čtvrti 29. prosince.

Druhý týden v prosinci proběhne na naší hvězdárně opět simulovaný let na Mars. O jeho průběhu budeme informovat na našem webu. Případné návštěvy řídícího střediska letu jsou po předchozí domluvě vítané.

V úterý 18. prosince od 17 hodin si s dětmi zahrajeme na vědce při oblíbeném Večeru s pokusy. Prosím, telefonicky se objednejte.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů. Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek od 18:00 do 20:00. V roce 2018 bude hvězdárna otevřena naposledy v pátek 21. prosince. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

Při hvězdárně pracuje astronomický kroužek, přihlášky stále přijímáme.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov