Prosinec na Hvězdárně Vyškov


​Na večerní obloze uvidíme za jasných nocí na západě ještě naposledy letní souhvězdí Labuť a Lyru, na jihozápadě podzimní souhvězdí Pegas a Andromedu a na východě zimní Perseus, Vozka a krásný Orion s Blíženci. Na jihozápadě spatříme zvečera Venuši a Mars. Na ranní obloze nás bude na cestě do práce doprovázet na jihovýchodě planeta Jupiter. Měsíc bude v první čtvrti 7., v úplňku 13., v poslední čtvrti 21. a v novu 29. prosince.

V úterý 6. prosince od 18 hodin se těšíme na sekání rodin s dětmi, pro které máme připravené přírodovědné pokusy, které děti provádějí pod dohledem samy. Mají tak možnost stát se na chvíli mladými vědci a společně odhalovat některá tajemství přírody. Program je určený pro děti od 3 let, ale ani ty starší nepřijdou zkrátka. A při jasném počasí se podíváme dalekohledy do vesmíru. Na tento program se přihlaste (z důvodu omezeného počtu míst) na tel. 602 596 209.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů. Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek od 18:00 do 20:00. V roce 2016 bude hvězdárna otevřena naposledy v úterý 20. prosince. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na www.zoo-vyskov.cz , na Facebooku Hvězdárna Vyškov a na telefonu 602 59 62 09.

Při hvězdárně pracuje astronomický kroužek, přihlášky stále přijímáme.

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov