Srpen na hvězdárně 2020


Vyškovská Hvězdárna vás zve

Srpnové noci jsou známé především větším počtem meteorů. Nejsilnějším rojem jsou Perseidy, na jejich pozorování se zaměříme v úterý 11.srpna od 21 do 23 hodin. Vezměte si s sebou i karimatky a deky nebo spací pytle a můžete si společně užívat tuto výjimečnou podívanou. Užitečné budou také stativy s fotoaparáty, ale nejsou podmínkou. K dispozici bude i sledování meteorů na monitorech za jakéhokoliv počasí a další doprovodný program. Prosím, objednejte se na tel. 602596209.

V srpnu se také pokocháme jasnými hvězdami a planetami. Na jihu nás upoutá trojúhelník hvězd Deneb (v Labuti), Vega (v Lyře) a Altair (v Orlu). Na jihozápadě září Arcturus (v Pastýři). Výrazně je také vidět Mléčná dráha. V první polovině noci jsou viditelné planety Jupiter a Saturn, po celou noc Mars a ráno Venuše. Měsíc je v úplňku 3.v poslední čtvrti 11., v novu 19. a v první čtvrti 25.srpna.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí se spoustou úžasných snímků vesmírných těles, o kterých se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů včetně nového s 50 cm zrcadlem.

Hvězdárna je otevřena i každé úterý a pátek, v srpnu od 21 do 23 hodin. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09, 517 348 668.

Mgr. Dobromila Patáková,

vedoucí Hvězdárny Vyškov