Únor 2016 na Hvězdárně Vyškov


Za bezmračných únorových nocí máme možnost pozorovat velmi jasné hvězdy: Capella ve Vozkovi, Aldebaran v Býku, Sírius ve Velkém psu a Prokyon v Malém psu. Zimní obloze ovšem stále kraluje výrazné souhvězdí Orion.

Po celou noc kromě večera uvidíme jasný Jupiter, nad ránem pak Venuši, Mars a Saturn na jihovýchodě.

Měsíc je  v poslední čtvrti 1., v novu 8,  v první čtvrti 15. a v úplňku 22. února.

V úterý 9. února od 18 hodin na hvězdárně bude večer se Zimní pohádkou a pozorováním oblohy. Pro velký zájem také opakujeme pohádku O Medvídkovi v úterý 23. od 18 hodin. Místa si prosím rezervujte na tel 602 59 62 09. Pohádky jsou určené i pro ty nejmenší děti.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí, o kterém se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů, např. zcela nového typu Newton 500 mm. Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí. Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek od 18:00 do 20:00. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz, na Facebooku Hvězdárna Vyškov a na telefonu 602 59 62 09.

 

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov