Únor 2020 na Hvězdárně Vyškov


Za bezmračných únorových nocí máme možnost pozorovat velmi jasné hvězdy: Capella ve Vozkovi, Aldebaran v Býku, Sírius ve Velkém psu a Prokyon v Malém psu. Zimní obloze ovšem stále kraluje výrazné souhvězdí Orion s rudým veleobrem Betelgeuze na rameni.

Venuše velmi jasně září vysoko nad jihozápadem zvečera, nad r ánem pak na jihovýchodě vidíme Mars a Jupiter. Měsíc je v první čtvrti 2., v úplňku 9., v posední čtvrti 15. a v novu 23. února.

Letos si společně užijeme na hvězdárně jarní prázdniny. Na každé odpoledne od 13.30 je připravený jiný program. Pondělí: Planeta Země, úterý: Noční obloha a její pozorování, středa: Vesmír, čtvrtek: Zvířata ve vesmíru, pátek: Naše budoucnost na Měsíci a Marsu Program je určený pro děti od 10 let, na své si přijdou i dospělí. Místa si prosím rezervujte na tel 602 59 62 09. Podrobnosti najdete na webu.

Celoročně máme širokou nabídku programů pro školy a školky a také pro kolektivy dospělých.

Přijďte se podívat na hvězdárnu, čeká vás program o našem vesmírném okolí, o kterém se dozvíte nejnovější poznatky. Některé z objektů pak můžete shlédnout pomocí našich dalekohledů, například typu Newton 500 mm. Nezapomeňte se opravdu teple obléci, na pozorovatelně je chladno, ale podívaná do hlubin vesmíru za to stojí. Hvězdárna je otevřena v únoru každé úterý a pátek od 18:00 do 20:00. Těšíme se na Vaši návštěvu. Informace získáte na stránkách www.zoo-vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09.

 

Mgr. Dobromila Patáková, vedoucí Hvězdárny Vyškov