Září 2017 na Hvězdárně Vyškov


V září můžeme po setmění vidět ještě souhvězdí letní oblohy a trojici jasných hvězd Vega, Deneb a Altair. Již na nás vykukují také podzimní souhvězdí v čele s Pegasem a dominující Kasiopejou. V sousední Andromedě můžeme spatřit velkou galaxii M31.

Zvečera je pozorovatelný Saturn nad jihozápadním obzorem.. Ve druhé polovině měsíce nás ráno bude vítat do nového dne Jitřenka Venuše a rudý Mars 8.září ve 20 hodin uvidíme seskupení Měsíce, Saturnu a Marsu s Antarem. 17. září o půlnoci až do rozbřesku nás potěší seskupení Měsíce, Venuše, Marsu a Merkuru v blízkosti hvězdy Regulus.

Měsíc je v úplňku 6., v poslední čtvrti 13.,v novu 20.a v první čtvrti 28 září.

22.9. ve 21:01nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim.

Při hvězdárně pracuje také astronomický kroužek, přijímáme nové členy.

Po prázdninách se poprvé sejdeme na Večeru pro rodiny s dětmi v úterý 26. září od 18 hodin. Na programu budou Pokusy 1. Pro velký zájem dětí v říjnu pokračujeme navazujícím programem Pokusy 2. Prosím, telefonicky se objednejte.

Hvězdárna je otevřena každé úterý a pátek, v září od 20 do 22 hodin. Na pozorování zářiové oblohy si raději vezměte s sebou teplý svetr.

Máme také programy pro mateřské, základní a střední školy. Informace získáte na stránkách www.zoo.vyskov.cz a na telefonu 602 59 62 09 a 517 348 668.

 

Vedoucí Hvězdárny Mgr. Dobromila Patáková